FYNDAT PÅ STADSAUKTION - Rivstart för höstens fyndjakt

Nät- och stadsauktionerna fylls av allt fler kvalitetsmöbler och föremål, men självklart erbjuder de också prisvärda ting i den lägre prisklassen. Auktionerna pågår ständigt över hela landet och det gäller att hänga med och studera det digra utbudet – var som helst kan den eftertraktade godbiten dyka upp!

Konstnären Staffan Hallströms (1914–76) första version av det berömda verket Ingens hundar kom 1953. Här såldes en handkolorerad färglitografi. Klubbat pris 9 500 kr (100) hos Skånes Auktionsverk. Gedigen fin senbarockform har mässingsljusstakarna med balusterformad stam från 1700-talets andra hälft. Klubbat pris 1 350 kr (utropspris saknas) hos Trestads Auktionsverk. Antikvitetsälskaren blir lycklig av det ovanliga och minst sagt ljuvliga miniatyrporträttet från barocktid av en man i tidstypisk allongeperuk. Klubbat pris 8 200 kr (utropspris saknas) hos Trestads Auktionsverk. Den vackert utformade vasen Endiv är ritad av Stig Lindberg (1916–82) och tillverkad av stengods hos Gustavsberg. Klubbat pris 500 kr (300) hos Auktionshuset Gomér & Andersson.

Kommentarer

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0