FYNDAT PÅ STADSAUKTION - Fynda julens finaste klappar

Julen är ju pyntandets stora högtid. Och för dem som vill fylla på lagren av stämningsspridande julsaker är stadsauktionerna oslagbara. Den här månaden hittar vi allt från en rolig nubbeservis och en snyggt sliten kopparkittel till roliga ölflaskor och en fin lykta. Eller vad sägs om en underbar kälke att släpa hem granen med!

Kitteln från 1800-talet blir finfin med röda juläpplen i. Klubbat pris 600 kr (500) hos Auktionshuset Gomér & Andersson. Perfekt till granhämtningen blir kälken från 1900-talets första del. Klubbat pris 700 kr (300) på Auktionsverket Engelholm. Spiklyktan från 1800-talet är tillverkad i en traditionell modell som har använts många hundra år tillbaka i tiden. Klubbat pris 400 kr (600) hos Auktionshuset Gomér & Andersson. Skön julnostalgi sprider de fem ölflaskorna från 1900- talets första del. Klubbat pris 350kr (500) hos Auktionshuset Gomér & Andersson.

FYNDAT PÅ STADSAUKTION - Rivstart för höstens fyndjakt

Nät- och stadsauktionerna fylls av allt fler kvalitetsmöbler och föremål, men självklart erbjuder de också prisvärda ting i den lägre prisklassen. Auktionerna pågår ständigt över hela landet och det gäller att hänga med och studera det digra utbudet – var som helst kan den eftertraktade godbiten dyka upp!

Konstnären Staffan Hallströms (1914–76) första version av det berömda verket Ingens hundar kom 1953. Här såldes en handkolorerad färglitografi. Klubbat pris 9 500 kr (100) hos Skånes Auktionsverk. Gedigen fin senbarockform har mässingsljusstakarna med balusterformad stam från 1700-talets andra hälft. Klubbat pris 1 350 kr (utropspris saknas) hos Trestads Auktionsverk. Antikvitetsälskaren blir lycklig av det ovanliga och minst sagt ljuvliga miniatyrporträttet från barocktid av en man i tidstypisk allongeperuk. Klubbat pris 8 200 kr (utropspris saknas) hos Trestads Auktionsverk. Den vackert utformade vasen Endiv är ritad av Stig Lindberg (1916–82) och tillverkad av stengods hos Gustavsberg. Klubbat pris 500 kr (300) hos Auktionshuset Gomér & Andersson.

FYNDAT PÅ STADSAUKTION

Här är några av favoriterna ur månadens svep bland stadsauktionerna.

Målning i olja, av Tor Bjurström (1888–1966), klubbat pris 14 500 kr (10 000) på Stockholms Auktionsverk i FrihamnenTaklampan av koppar i jugend är
85 cm hög, klubbat pris 500 kr (1 000) på Auktionsverket i Engelholm
Grete Jalk (1920–2006) har ritat fåtöljen från 1960-talet, klubbat pris 3 400 kr
(3 000) på Auktionsverket i Engelholm
Dominospel med brickor av elfenben, klubbat pris 800 kr (800) på Auktionshuset i Solna.

RSS 2.0