AUKTIONSMAGASINET

Blandningen är stor i månadens auktionsmagasin. Paraplyställ från 1950-talet samsas med 1700-talsmöbler med kunglig anknytning, kinesiska urnor för miljoner och bijouterier från Christian Dior. Glädjande nog hittar vi också fina svenska 1920-talsmöbler som har klubbats på den internationella marknaden.

Den härliga målningen, som visar vackra Les Andelys i norra Frankrike, är signerad av Paul Signac (1863–1935). Slutpriset hamnade på 4 160 000 schweizerfranc hos Koller. Utropspris saknas. Den här månaden dök tre stolar i svensk sober 20-talsklassicism upp hos Koller, där de klubbades för 13 400 schweizerfranc. Modellen heter Caesar och är formgiven 1928 av Axel Einar Hjorth (1888–1959). Utropspris saknas. Det coola paraplystället, som är tillverkat i Bologna under 1950-talet, såldes hos Quittenbaum för 500 euro (500–600). Ljusstakarna av förgylld brons från Ryssland och sent 1800-tal nådde ett klubbslag på 1 200 euro (1 200) hos Michael Zeller.

RSS 2.0